jak urządzić pokój dziecka
fot.unsplash.com

Pokój dziecięcy powinien być nie tylko przytulny, ale i funkcjonalny. Jak zatem sprawić, żeby takim był? Niemal każde wnętrze możemy odmienić dzięki odpowiedniej aranżacji i dobrze dobranym dodatkom. Sprawdź nasze sprawdzone patenty i sugestie zakupowe i stwórz niepowtarzalne wnętrze.

Ile kosztuje urządzenie pokoju dziecięcego

Urządzenie pokoju dla najmłodszego domownika bywa ogromnym wyzwanie. To, na jakie dodatki do pokoju dziecięcego się zdecydujemy zależy od szeregu czynników. Pierwszym z nich jest budżet, jaki przewidujemy na tego typu wydatki. Potrafi on skutecznie przystopowac nasze zapędy zakupowe. Piękne aranżacje, które spotykamy w magazynach wnętrzarskich i na stronach internetowych pochłaniają spore sumy. Pamiętajmy jednak, że dla większości drogich dodatków z powodzeniem znajdziemy tańsze odpowiedniki lub jeśli mamy trochę zdolności manualnych, zrobimy je sami z pomocą tutoriali. 

Koszt urządzenia pokoju dziecięcego zależy od jego rozmiaru, a także rodzaju umeblowania dostosowanego do jego potrzeb. 

Najważniejszymi elementami, jakie musimy uwzględnić są:

  • wykończenie, a więc farby bądź tapety na ściany oraz panele lub parkiet na podłogi,
  • umeblowanie dostosowane do potrzeb i wieku dziecka,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • dodatki, które tworzą atmosferę, a więc głównie tkaniny w tym dywany, zasłony koce, poduszki, narzuty
  • dekoracje dziecięce, np. obrazy, ramki na zdjęcia, naklejki na ścianę itp.

Jak urządzić pokój dla niemowlaka 

Chociaż może się wydawać, że niemowlęta nie mają dużych potrzeb jeśli chodzi o umeblowanie czy przestrzeń, to jednak jest kilka sprzętów, które są potrzebne i przydatne. Do tych najważniejszych zalicza się łóżeczko. Drugim istotnym elementem wyposażenia jest przewijak. Nie jest on, oczywiście, obowiązkowy, możemy poradzić sobie bez niego, jednak trzeba przyznać, że znacznie ułatwi nam codzienną pielęgnację malucha. Oba te meble często sprzedawane są w komplecie. Mają więc taka sama stylistykę, co wprowadza harmonię w aranżacji wnętrza. W tych pierwszych miesiącach przyda się również duży, wygodny fotel, na którym wygodnie nakarmimy i uśpimy maluszka. Warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Oprócz standardowej dużej lampy, zaopatrzmy się również w mniejsza, która dostarczy dostarczy delikatne światło. Oczy małych dzieci są znacznie wrażliwsze.

Jakie kolory wybrać do pokoju niemowlaka? Najlepsze będą pastelowe odcienie jako dominujący kolor. Na ścianach czy takich elementach dekoracyjnych jak zasłony, poduszki czy narzuty warto zastosować niewielkie, mocniejsze  akcenty kolorystyczne. Wyraźne kształty pomogą rozwijać wzrok dziecka podobnie jak książeczki kontrastowe.

Od początku warto przemyśleć umeblowanie pokoju w sposób, który nie będzie zagrażał maluchowi, gdy ten zacznie raczkować i nieco później stawiać pierwsze kroki. 

jak urządzić pokój dziecka fot.unsplash.com

Jak urządzić pokój starszego dziecka

W pokoju kilkulatka powinniśmy zwróćić szczególna uwagę na zaaranżowanie przestrzeni do zabawy. Dzieci dostają zazwyczaj mnóstwo zabawek – jako prezenty świąteczne, upominki na mikołajki, na urodziny, z okazji Dnia Dziecka czy po prostu zachwyci nas nowa zabawka edukacyjna. Znalezienie sposobu na ich okiełznanie stanowi wielkie wyzwanie dla każdego rodzica. W tym wypadku polecamy sprawdzone systemy do przechowywania w postaci pojemników wsuwanych w regał. W ten sposób wszystkie przedmioty są schowane, nie tworząc wrażenia wizualnego chaosu, który na dłuższa metę jest dla dziecka męczący. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać porządek na dłużej, jeżeli zakupimy kilka mniejszych pojemników, w których posegregujmy zabawki według rodzaju – w jednym drewniane zabawki, w drugim zestawy klocków lego, w trzecim zabawki interaktywne itd.

Pokój ucznia – co powinno się w nim znaleźć?

Na tym etapie kluczową rolę odgrywa dostosowanie pokoju dziecka do jego nowej roli jako ucznia. Najważniejsze jest biurko oraz dopasowane do wzrostu dziecka krzesło bądź fotel obrotowy dla dziecka. Potrzebny będzie również regał na książki i zeszyty szkolne. W okresie wczesnoszkolnym największym wyzwaniem jest duża ilość rzeczy – z jednej strony dochodzą akcesoria szkolne, z drugiej natomiast wciąż jeszcze sporo jet zabawek, gier planszowych itp. 

Jak urządzić pokój nastolatka

Nastolatki mają potrzebę podkreślenia swojej indywidualności i niezależności. Musimy pogodzić się z tym, że w kwestii aranżacji pokoju nastolatka będziemy mieli niewiele do powiedzenia i każdy zakup czy prezent dla nastolatka warto z nim skonsultować. To czas, kiedy młodzi ludzie mają wiele pasji i warto przemyśleć, w jaki sposób przechowywać wszystkie niezbędne do nich akcesoria – sprzęt na basen, wyposażenie jeździeckie, sprzęt narciarski, zestawy artystyczne do malowania i inne. Sporo jest również elektroniki, dla której trzeba znaleźć miejsce, aby się nie zniszczyła. Większośc nastolatków ma na stanie czytnik ebooków, smartfon z dobrym aparatem, dobre słuchawkicyfrowe ramki na zdjęcia, tablet graficzny, power bank, laptopa. Trzeba znaleźć sposób na okiełznanie takiej ilości kabli i ładowarek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here