drewniane zabawki
fot.unsplash.com

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby drewnianych zabawek. Dla nas dorosłych mają one wartość sentymentalną, ponieważ właśnie takimi bawiliśmy się najczęściej w dzieciństwie. Nic więc dziwnego, że zabawki z drewna przeżywają w ostatnim czasie swoisty renesans, a producenci prześcigają się w nowych propozycjach. Za co kochamy drewniane zabawki? Które z nich warto kupić dla swojego dziecka?

Dlaczego warto kupować drewniane zabawki

Drewniane zabawki mają w sobie pewna magię, która sprawia, że mimo upływu lat wciąż chętnie po nie sięgamy. Obecne są niemal w każdym domu. Są swoistym powrotem do korzeni, do czasów sprzed ery wszechobecnego plastiku made in china. To też powrót do natury, z którą mamy coraz słabsza więź. Zabawki z drewna udowadniają nam, że siła tkwi w prostocie. Proste, czasem wręcz ascetyczne kształty rozpalają dziecięcą wyobraźnię, pobudzając ich kreatywność.

Największa ich zaletą jest to, że są:

  • naturalne i przyjazne środowisku,
  • bezpieczne – nie maja małych elementów, które łatwo połknąć, co więcej większość ma zaokrąglone krawędzie i 
  • trwałe – trudno je zepsuć, posłużą na lata,
  • dzięki ich prostocie łatwo utrzymać je w czystości. 
  • przyjemne i ciepłe w dotyku.

Czy drewniane zabawki mają jakieś wady? Z pewnością z racji wykorzystanego materiału są mniej kolorowe i różnorodne niż plastikowe zabawki, jednak to ich ograniczenie często bywa ich zaletą. Nie należą też do najtańszych. Za drewniane zabawki zapłacimy, niestety, znacznie więcej niż za plastikowe, ale uzasadnieniem tej ceny jest jakość.

Na co zwróć uwagę wybierając drewniane zabawki

Wśród producentów drewnianych zabawek również zdarzają się ci nieuczciwi. Przed zakupem takiej zabawki upewnijmy się więc czy posiada ona odpowiednie certyfikaty poświadczające, że do jej produkcji użyto surowców z legalnego źródła, a farby i lakiery, którymi ją pokryto nie są szkodliwe dla zdrowia dziecka. 

Zabawki dla dzieci 1-2 lata

Jeśli zastanawiasz się, co kupić na roczek lub trochę starszego dziecka to zabawki drewniane będą strzałem w dziesiątkę. Ucieszą zarówno malucha jak i jego rodziców. 

W tym wieku najlepiej sprawdzą się drewniane sortery, drewniane zwierzątka do ciągnięcia, drewniane jeździli. Dwuletnie maluchy poradzą sobie już z pierwszymi dopasowywaniami i puzzlami w niewielkiej elementacji. W tym wieku z powodzeniem można tez zaproponować dziecku proste klocki drewniane, które będą wstępem do bardziej zaawansowanych zestawów lego w późniejszym czasie.

drewniane zabawki
fot.unsplash.com

Zabawki dla 3-4 latków

Na tym etapie rozwoju kluczowe znaczenie ma wspieranie motoryki małej. Pomogą w tym nawlekanki, a także bardziej zróżnicowane drewniane  klocki. To czas, kiedy dzieci najchętniej bawią się w odgrywanie ról, a więc naśladowanie dorosłych w ich codziennych obowiązkach. Hitem są drewniane kuchnie i wykonane z drewna akcesoria kuchenne takie jak miksery, sztućce, garnki. Taka zabawę możemy urozmaicić zestawami drewniany warzyw, owoców czy nawet słodkości, które można kroić, ponieważ złożone są z mniejszych części połączonych rzepem. 

Trzy – i czterolatki rozwijają również wyobraźnię przestrzenną, uwielbiają tworzyć i odgrywać scenki. Właśnie dlatego tak uwielbiane są przez nich drewniane domki dla lalek, drewniane farby czy drewniane zestawy kolejek. Tego typu zabawki interaktywne chętnie wykorzystywane są jako prezenty świąteczne. Stanowią one pewne wyzwanie dla rodziców w urządzeniu pokoju dziecka, jednak dostępne na rynku systemy do przechowywania pomogą utrzymać porządek.

Zabawki dla starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci wybór drewnianych zabawek edukacyjnych jest jeszcze większy. Możemy sięgnąć po pomoce edukacyjne, takie jak puzzle, pokazujące złożoność ludzkiego ciała, dźwiękowe dopasowywanki, ruchome zestawy konstruktorskie, łączone zza pomocą drewnianych śrub czy zestawy dla małych majsterkowiczów. Są to nieco droższe zestawy, które często kupuje się jako prezent pod choinkę. Warto wspomnieć również o pierwszych grach planszowych. Te wykonane z drewna z pewnością lepiej zniosą próbę czasu i cierpliwości dziecka. 

Drewniane zabawki dla nastolatka?

Nie tylko małe dzieci uwielbiają zabawki z drewna. Ta miłość pozostaje w nas na długie lata i nawet wybierając prezent dla nastolatka możemy zaproponować mu coś z tego surowca. Najlepsze będą model drewniane do składania. Ich wybór jest tak szeroki, że z łatwością znajdziemy obiekt, który zmotywuje nastolatka do zaangażowania się w to zajęcie. Mogą to być postaci zwierząt, sylwetki pojazdów czy małe makiety. Młody człowiek przepadnie z nimi na długie godziny. Takie zajęcie daje ogrom satysfakcji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here