gry planszowe
fot.pixabay.com

Rozładowują napięcie, obniżają poziom stresu i zapewniają mnóstwo śmiechu. O czym mowa? Oczywiście, o planszówkach. To gwarancja udanej zabawy, która dodatkowo ma wiele pożytecznych aspektów. Dlaczego warto grać w gry planszowe? Jak wybrać fajną planszówkę, którą polubią dzieci i dorośli? Przygotowaliśmy zestaw wskazówek, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. 

Rodzaje planszówek

Niemal każdego roku wychodzi kilka nowych pozycji gier planszowych dla każdej grupy wiekowej. Różnią się one między sobą ilością uczestników, formą, celem, do jakiego dążymy podczas rozgrywki, rodzajem umiejętności jakie są rozwijane podczas gry, tematyką. Najbardziej podstawowy podział gier to rozróżnienie na gry:

 • kooperacyjne;
 • strategiczne, ekonomiczne, przygodowe;
 • karciane;
 • familijne, dziecięce;
 • edukacyjne;
 • towarzyskie, imprezowe;
 • pamięciowe, logiczne;
 • zręcznościowe.

Jakie umiejętności u dzieci rozwijają planszówki

Gry planszowe to zabawka edukacyjna dla dzieci, w którą naprawdę warto zainwestować. Zapewnia dobrą zabawę na długi czas, doskonaląc przy tym szereg umiejętności. Planszówki uczą zdrowej  rywalizacji, a te kooperacyjne – efektywnej współpracy. Rozwijają myślenie logiczne i strategiczne, planowanie kilku kroków do przodu. Dzięki nim dzieci trenują techniki pamięciowe i stają się bardziej spostrzegawcze. Edukacyjne planszówki poszerzają i utrwalają wiedzę o świecie. Są doskonałym uzupełnieniem klasycznych form nauczania. W przyjemny sposób wprowadzają dzieci w tajniki ludzkiego ciała, pozwolą zapamiętać trudne zasady ortograficzne, zaciekawią wiedzą na temat kraju, czy utrwalą słownictwo z języka obcego.  Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgają po nie również nauczyciele podczas lekcji. Lista zalet gier planszowych jest bardzo długa.

Poza walorami stricte edukacyjnymi, rozwijającymi indywidualne predyspozycje dzieci jest to po prostu znakomity sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Łącza ludzi z różnych pokoleń i pozwalają na zacieśnienie więzów między nastolatkami a rodzicami. Polecamy szczególnie planszówki na jesień i zimę. Nie ma lepszego sposobu na długie chłodne wieczory jak partyjka wciągającej gdy w dobrym towarzystwie. 

gry planszowe
fot. pixabay.com

Jak przekonać dziecko do planszówek? 

Wielu rodziców twierdzi, że ich pociechy nie znoszą planszówek. To przekonanie wynika z pierwszych negatywnych doświadczeń, które są konsekwencją częstych błędów przy wprowadzaniu dzieci w świat gier. Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku proponować dzieciom gry planszowe. Nasza odpowiedź jest prosta: im wcześniej tym lepiej. W ostatnich latach znacznie poszerzyła się oferta skierowana dla najmłodszych graczy. Nawet dla dwulatków możemy wybierać spośród kilkunastu pozycji. Dzieci potrzebują czasu, by posiąść szereg umiejętności, które pozwolą im na pełne zaangażowanie w grę i czerpanie z nie satysfakcji. Muszą nauczyć się:

 • rozumieć instrukcje,
 • stosować się do zasad gry,
 • cierpliwie czekać na swoją kolej,
 • przyjmować porażki,  godzić się z przegraną.

Najfajniejsze planszówka dla dzieci

Wielu rodziców stoi przed dylematem, jaką grę planszową dla dziecka wybrać? Na rynku dostępnych jest tak wiele propozycji, że dla kogoś mniej obeznanego w temacie może być to naprawdę trudne wyzwanie. Najważniejsze, aby gra była dostosowana do wieku, a co za tym idzie możliwości percepcyjnych i motorycznych dziecka. W przypadku planszówek dla małych dzieci zwróćmy dodatkowo uwagę na jakość wykonania. Dla tej grupy wiekowej gry powinny być trwałe i odporne na zniszczenie. Dzięki temu posłużą dłużej niejednemu dziecku tak jak zabawki drewniane. Należy jednak pamiętać, że tego typu gry wciągają i już wkrótce przybędzie kolejnych pudełek, na które trzeba będzie znaleźć miejsce. Warto to uwzględnić, urządzając pokój dla dziecka

Planszówki dla nastolatków i planszówki dla dorosłych to właściwie ta sama kategoria. W tym wypadku kierujmy się indywidualnymi preferencjami – jaka tematyka gry będzie najbardziej wciągająca? Czy lepsze będą gry strategiczne czy raczej gry kooperacyjne? Dobrze przemyślana gra może być ciekawym prezentem dla nastolatka.

Gdzie opłaca się  kupować planszówki

Największy wybór planszówek mają sklepy z zabawkami. Często dostępne są również w większych księgarniach i sklepach papierniczych. Jeśli nie jest to prezent na ostatnią chwilę, to warto sprawdzić ranking najlepszych planszówek w porównywarkach cenowych i zdecydować się na zakup przez internet. Sklepy internetowe oferują znacznie korzystniejsze ceny niż te stacjonarne. Jeśli ma to być prezent na święta, to planszówkę w dobrej cenie upolujemy podczas Black Friday. Przed świętami często możemy trafić na gry planszowe w Biedronce i innych marketach, często nawet taniej niż w internecie.

Pasjonatom planszówek, którzy szukają mniej popularnych, droższych pozycji pozostają dobre sklepy z planszówkami online lub stacjonarne w większym miastach. Po świętach warto natomiast przejrzeć portale aukcyjne, na których wiele osób sprzedaje nietrafione lub zdublowane prezenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here