Sprzęt na basen

Basen może być zniechęcającym miejscem dla początkującego pływaka. Każdy z nas bez względu na miejsce przechodził tę dezorientację w miejscy, gdzie dopiero rozpoczynał swoją przygodę z nabywaniem umiejętności. Zanim jednak przejdziecie do technicznych i szybkościowych aspektów pływania, które z czasem z pewnością przyniosą wam wiele radości, powinniśmy się skupić na sprzęcie pływackim, który znacznie ułatwi wam naukę.

Jakie gogle powinniście nosić? Jaką czepek założyć na głowę? A co z płetwami, wiosłami i innymi niezliczonymi elementami wyposażenia? O tym wszystkim opowiemy wam w poniższym artykule.

Pływanie wygląda na tani sport, gdy jest uprawiany przy użyciu niezbędnego minimum sprzętu. Wtedy możemy liczyć się z niskimi wydatkami. Wszystko, czego absolutnie potrzebujecie na początku, to trzy rzeczy: gogle, czepek i strój kąpielowy.

Okulary pływackie

Istnieją dwa bardzo ważne powody, dla których zawsze powinniście nosić gogle w basenie.

Po pierwsze, musicie mieć dobre pole widzenia, aby móc bezpiecznie ominąć innych pływaków i właściwie ocenić odległość między wami a ścianą. Ludzkie oko nie widzi dobrze pod wodą. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Po drugie, ochroni oczy przed zaczerwienieniem i podrażnieniem. Zaczerwienienie mija stosunkowo szybko po wyjściu z basenu, jednak powód, dla którego to się dzieje, jest przede wszystkim nieprzyjemny. Kiedy chlor i ludzkie odchody (pot i inne) wchodzą w interakcję, tworzą chloraminy. To właśnie zwykle powoduje, że nasze oczy są zapalone i podrażnione.

Czepek pływacki

Czepki pływackie są noszone z kilku różnych powodów; Jednym z nich jest trzymanie włosów z dala od twarzy podczas pływania. Drugim jest ochrona przed korozyjnym działaniem chemikaliów (które należy również sparować z szamponem), którymi są obciążone baseny. No i oczywiście zachowanie czystości. To naturalne, że wypadają nam włosy i nikogo to nie dziwi w żaden sposób, jednak nikt z nas nie chciałby spotkać się z unoszącymi się na wodzie kępkami cudzych włosów. Jest to po prostu nieprzyjemne i niehigieniczne.

Sam w sobie czepek nie jest wygodny do noszenia, szczególnie trudny do współpracy jest dla osób z długimi włosami. Wtedy założenie go na głowę może trochę zająć, szczególnie jeżeli zależy nam, aby uniknąć zamoczenia włosów, wtedy będziemy musieli dołożyć jeszcze wszelkich starań, aby wszystko było szczelnie założone. Jednak jest on dobra opcją, gdy ma się na względzie zdrowie własnych włosów i higienę miejsca, w którym się przebywa.

Ogólnie rzecz biorąc, na lokalnym basenie można spotkać dwa rodzaje czepków: silikonowe i lateksowe. Silikon jest trwalszy, zwykle wygodniejszy, nieco droższy i sprawi, że głowa będzie cieplejsza. Czepki lateksowe są tanie, nie tak trwałe, ale bardziej oddychające w porównaniu do ich silikonowych kuzynów.

Strój kąpielowy

Pływanie w szortach jest niewygodne: oczywiście, spacerując po tarasie przy basenie możesz czuć się bardziej komfortowo, ale w wodzie będzie to jak pływanie z pasem balastowym na biodrach. Ostatecznie chodzi o wygodę.

Jeśli nie macie nic przeciwko noszeniu szortów, które powodują, że biodra opadają na dno basenu, wybierzcie szorty- ale kiedy zobaczycie jak dużą prędkość można uzyskać w noszeniu czegoś bardziej hydrodynamicznego, trudno będzie wrócić.

Wybierając strój treningowy, wybierzcie taki, który jest wykonany z nylonu (są to najtrwalsze kostiumy kąpielowe) i upewnijcie się, że jest wygodny i zapewnia swobodę ruchu w biodrach i ramionach.

Zatyczki do uszu

W przypadku pływaków, którzy muszą nosić zatyczki do uszu, może to również należeć do kategorii obowiązkowej. . Noszenie ich (przynajmniej dla niektórych osób) jest konieczne, aby uniknąć dostania się wody do przewodów słuchowych, co może prowadzić do infekcji.

Płetwy

Noszenie płetw to świetna zabawa. Szczególnie, że dzięki temu możecie zwiększyć swoją prędkość pływania do naprawdę ciekawego poziomu. Wzmocnicie nogi poprzez dodatkową powierzchnię na płetwach i przez kilka chwil możecie poczuć, jak to jest pływać powyżej naszej zwykłej prędkości pływania.

Deska

Deska do nauki i wspomagania wydajności może pomóc poprawić sprawność nóg, poprawić równowagę w wodzie i urozmaicić trening. Jest to również jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia na lokalnych basenach.

Rurka

Jednym z bardziej popularnych elementów sprzętu do pływania na basenach jest obecnie montowana z przodu okularów fajka do pływania. Jest ona coraz częściej wykorzystywana nawet wśród atletycznych pływaków. Wspomaga ona w równomiernym oddychaniu i uniknięcia osłabienia organizmu czy nawet omdlenia spowodowanego niedotlenieniem. Przy okazji ogranicza nadmierne wykręcanie szyi, aby złapać oddech podczas pływania.

Pływanie na basenie to sama przyjemność, jest przede wszystkim relaksujące. Gdy przestanie wam wystarczać uczęszczanie na basen tylko i wyłącznie rekreacyjnie obowiązkowo zaopatrz się w wymieniony wyżej sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here