zabawki interaktywne
fot.unsplash.com

Wybór zabawek interaktywnych jest przytłaczający. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że trudno zdecydować, które faktycznie są warte uwagi i naszych pieniędzy. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze zabawki interaktywnej, aby była nie tylko wypełniaczem czasu, ale też mądrym przewodnikiem.Zobacz, jakie propozycje i alternatywy dla klasycznych drewnianych zabawek przygotowaliśmy. 

Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną dla dziecka

Zabawki interaktywne powinny być jednocześnie zabawkami edukacyjnymi. Interakcja do jakiej skłaniają dziecko ma na celu rozwijanie konkretnych umiejętności u dziecka. Czasami jest to doskonalenie technik pamięciowych, innym razem rozwijanie zdolności logicznego myślenia, kształtowanie procesów poznawczych czy też umiejętności stricte manualnych, a więc wspieranie motoryki małej oraz motoryki dużej, refleksu, spostrzegawczości.

To czy zabawka oprócz zapewnienia rozrywki będzie także rozwijać zależy głównie od tego, czy została właściwie dobrana do wieku oraz indywidualnych możliwości i predyspozycji dziecka. Zabawka interaktywna powinna stanowić pewne wyzwanie dla dziecka, ale z drugiej strony musi być w zasięgu jego możliwości, aby go trwale nie zniechęcić. Wybierając zabawkę interaktywna sprawdźmy zatem sugerowany wiek. Przeanalizujmy również indywidualne możliwości konkretnego dziecka, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Kolejnym kryterium sukcesu będzie dopasowanie tematyczne. Zabawka powinna znajdować się w obszarze zainteresowań danego malucha, aby była dla niego faktycznie motywująca i zajmująca. Nie oznacza to wcale, że mamy ograniczać się tylko do tego, co dziecko już zna. Mając świadomość jego preferencji zaproponujmy zabawkę, która będzie bliska temu co ono lubi. Już na wczesnym etapie warto także przemyśleć, jak urządzić pokój dziecka, aby wszystkie te zabawki miały swoje odpowiednie miejsce i nie tworzyły bałaganu. 

Zabawki interaktywne dla dzieci 1-2 lata

Pierwsze lata życia mają kluczowe znaczenie w rozwoju dziecka. Już kilkumiesięcznym dzieciom możemy zaproponować zabawki, które będa miały walory edukacyjne. Jeśli zastanawiasz się, co kupić na roczek to zabawka interaktywna będzie strzałem w dziesiątkę. Ucieszy i dziecko, i rodziców. 

W tej grupie wiekowej szczególnie sprawdzają się stoliczki edukacyjne ze światłem i dźwiękiem, maty muzyczne, pierwsze tablety i kostki edukacyjne, instrumenty muzyczna, nteraktywne mówiące i śpiewające zwierzątka. 

Zabawki interaktywne dla 3 i 4 latków

Trzy i czterolatki są  już znacznie bardziej samodzielne również w zabawie. Mają ogromna potrzebe ruchu i poznawania swiata, co demonstrują zadając setki pytań. Warto podtrzymać w nich tę ciekawość świata i zaproponować zabawki, które odpowiedzą na część z tych pytań i zainspirują do zadawania kolejnych. Polecamy zwłaszcza interaktywne quizy, które poruszają niemal każdy temat. To doskonałe wprowadzenie do świata gier planszowych.

zabawki interaktywne
fot.unsplash.com

Jako prezent dla czteroletniej dziewczynki świetnie sprawdzą się interaktywne lalki, które płaczą, jedzą i wydają inne dźwięki. Dobrym tropem będą także kuchenki oraz akcesoria kuchenne, które imitują pracę tych prawdziwych np. miksery, blendery, ekspresy do kawy, czajniki. 

Dobrym prezentem dla czterolatka będa natomiast symulatory, sterowane autka, zestawy kolejkowe, roboty z dźwiękiem i światłem. 

Zabawki interaktywne dla 5-7 latków

Na tym etapie daje się zauważyć ogromne zainteresowanie dzieci cyframi i literami oraz pogłębienie wiedzy z określonych obszarów tematycznych. Najbardziej popularne są motywy związane z wiedzą o kosmosie, dinozaurach, zwierzętach i świecie. Warto podsunąć zabawki interaktywne, które będą tę wiedzę rozwijać i utrwalać. Sięgnijmy po interaktywne zegary, globusy i mapy interaktywne, roboty oraz zwierzątka interaktywne, wśród których największą sympatią dzieci cieszą się pieski interaktywne

To również czas wielkiej fascynacji klockami lego. Zestawy klocków konstrukcyjnych lego dla chłopców czy zestawy lego friends dla dziewczynek są najchętniej wybieranymi na prezent mikołajkowy. Zabawki interaktywne dla starszych dzieci

Chociaż dzieci w wieku szkolnym powoli przestają się bawić klasycznymi zabawki, to wciąż mamy wiele ciekawych  możliwości do zaproponowania. Mogą to być bardziej zaawansowane roboty, zestawy wprowadzające w zagadnienia fizyczne i chemiczne, interaktywne mikroskopy .

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here