Wybór zabawek na rynku jest przeogromny. Nie wszystkie jednak spełniają oczekiwania rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy dobrze się bawiły, ale jednocześnie edukowały. Te wymagania spełniają kreatywne zabawki edukacyjne. Jednak nie wszystkie zabawki określane tym mianem przez producentów faktycznie spełniają te kryteria.
Zastanawiasz się jaka zabawka zapewni dziecku rozrywkę, a przy okazji będzie wspierać jego rozwój? A może szukać prezentu na roczek czy też prezentu na urodziny dla dziecka?Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze wartościowych zabawek edukacyjnych i nie dać się oszukać.
Spis Treści
Jaka zabawka edukacyjna będzie najlepsza dla naszego dziecka
Wybierając zabawkę interaktywną dla dziecka trzeba uwzględnić kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest kryterium wiekowe. Zabawka edukacyjna powinna być dopasowana do wieku dziecka i jego umiejętności. Większość producentów i sprzedawców kategoryzuje zabawki z uwzględnieniem wieku mając świadomość różnic rozwojowych jakie występują na każdym etapie. Zabawka, która ma rozwijać powinna stanowić dla dziecka pewne wyzwanie, ale też nie może być ponad jego siły i umiejętności, aby nie zniechęcić do twórczej zabawy.
Zabawki edukacyjne skierowane są głównie dla młodszych dzieci. Inspiracje prezentowe dla rocznych dzieci znajdziesz w naszym artykule: Co kupić na roczek – 5 niezawodnych inspiracji. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla nastolatka to polecamy ci inny nasz artykuł, w którym zawarliśmy pomysły na trafione prezenty dla dzieci 10+.
Zabawki edukacyjne dla 2-3 latków
Dzieci 2 i 3 letnie najchętniej bawią się w odgrywanie ról. Chociaż wielu rodziców nie traktuje akcesoriów kuchennych czy sprzętu do sprzątania jako zabawek edukacyjnych to w rzeczywistości pełnią one ważną rolę w utrwalaniu wzorców zachowań i trenowaniu codziennych czynności. Dla tej grupy wiekowej można też śmiało wprowadzać pierwsze puzzle w niewielkiej elementacji. Zacznijmy od 3,4, 5 elementowych i stopniowo zwiększajmy poziom trudności. Doskonale sprawdzą się również proste układanki polegające na dopasowywaniu elementów do siebie. W tym wieku warto już zacząć ćwiczyć motorykę małą, a więc sprawność ręki. Pomogą w tym m.in.:
- farby do malowania palcami,
- masy plastyczne takie jak ciastolina,
- pierwsze kredki w trójkątnym kształcie,
- proste nawlekanki.
Warto zainwestować również w klocki, na początek te najprostsze. Pomogą rozwinąć precyzję ruchów i wyobraźnię przestrzenną. Postawmy na zabawki trwałe, dobrej jakości, spośród których szczególnie wyróżniają się drewniane zabawki. Z roku na rok będzie przebywać coraz więcej tego typu zabawek, warto więc zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem pokoju dziecka oraz systematycznym przekazywaniem zabawek, którymi się już nie bawi, na przykład innym dzieciom.
Zabawki edukacyjne dla 5-6 latków
W tym wieku warto zainteresować dziecko pierwszymi grami planszowymi. Na rynku pojawia się coraz więcej planszówek skierowanych właśnie do tej najmłodszej grupy odbiorców. Większość z nich opiera się na doskonaleniu technik pamięciowych i spostrzegawczości. To okres, w którym zwiększa się sprawność manualna dzieci, oczywiście, pod warunek jeśli jest stale trenowana. Można śmiało wprowadzać kolejne materiały plastyczne, aby dziecko mogło eksperymentować z konsystencjami, barwami i różnymi stopniami nacisku przyrządem na papier. Pięcio- i sześciolatki zaczynają się interesować literami. Gdy zauważymy pierwsze oznaki tego zaciekawienia spróbujmy podsunąć dziecku zabawki, które ułatwia mu przyswajanie tej wiedzy, np. układanki, książeczki edukacyjne.
Zabawki edukacyjne dla 7-9 latków
Na etapie wczesnoszkolnym u dzieci pojawiają się indywidualne zainteresowania i hobby. Mogą się one stać pretekstem do kształtowania nowych umiejętności. To również czas wielkiej fascynacji dzieci eksperymentami. Możemy tez zaproponować zestawy DIY np. mydełka do samodzielnego wykonania, zestawy do stworzenia własnych perfum czy hodowli kryształów. Doskonale się sprawdzą np. jako prezent pod choinkę.
Zdolności motoryczne pozwalają na układanie coraz bardziej złożonych konstrukcji z klocków. Największą sympatią dzieci darzą oczywiście klocki lego. Wybierając zestaw zwróćmy jednak uwagę na to, że klocki lego dla dziewczynki będą się różniły tematyką i kolorystyką od zestawów lego dla chłopca. Klocki lego to też doskonały pomysł na mądry prezent na ostatnią chwilę. Wybór zestawów jest tak duży, ze z pewnością wybierzemy taki, którego maluch jeszcze nie ma. W przypadku lego nawet zdublowany prezent nie jest rozczarowujący, ponieważ z tych samych klocków możemy stworzyć wiele nowych kreacji, rozbudować dotychczasowe konstrukcje.