odzież termoaktywna
fot.unsplash.com

Od mądrego wyboru odzieży na zimowe aktywności zależy czy będziemy chcieli uprawiać je częściej i czerpać z tego satysfakcję, czy może szybko zamarzniemy i zrezygnujemy z ruchu na te kilka najchłodniejszych miesięcy. Jestesmy przekoanni, ze ruch to zdrowie i nalezy o niego dbać o każdej porze roku. Wszystko to kwestia przygotowania. Sprawdź nasze porady na temat bielizny termoaktywnej. 

Co to jest bielizna termoaktywna

Chociaż samo określenie “bielizna” kojarzy nam się zazwyczaj z męskimi bądź damskimi majtkami i stanikami, to pojęcie bielizny termoaktywnej odnosi się do kalesonów czy też getrów oraz koszulki z długim bądź krótkim rękawem. Nazwa bielizna wskazuje w tym przypadku na warstwę ubrań najbliżej ciała. Często nazywana jest też odzieżą funkcyjną, poniewaz pełni bardzo określone funkcje. Jeśli planujesz przygotować się do nadchodzącego sezonu narciarskiego to proponujemy zacząć właśnie od zakupu tej odzieży. Dobry sprzęt narciarski i odzież narciarska to nie wszystko.

Czym się różni bielizna termiczna od termoaktywnej

Wiele osób stosuje określenie bielizny termicznej i termoaktywnej wymiennie. Tymczasem nie są to synonimy, ponieważ oba te typy odzieży spełniają różne funkcje i przewidziane są dla innych zastosowań. 

Zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie wilgoci, a więc potu podczas intensywnego wysiłku i przekazywanie jej do dalszej warstwy. Dzięki temu nie mamy mokrej i zimnej koszulki przyklejonej do pleców, która powoduje ogromny dyskomfort. Wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz surowca. Większość odzieży termoaktywnej ma w swoim składzie wysoki procent wełny z merynosa, która jest doskonałym izolatorem działającym dwutorowo – z jednej strony chroni przed wychłodzeniem, z drugiej zaś przed przegrzaniem. Ma ponadto właściwości antybakteryjne i niweluje przykry zapach potu. Z tego właśnie powodu bielizna termoaktywna przeznaczona jest do intensywnego wysiłku. 

Bielizna termiczna natomiast wykonana jest z materiałów, które szczelnie chronią przed utratą ciepła. Stanowią warstwę izolującą, która pomaga zatrzymać możliwie jak najwięcej wyprodukowanego ciepła jak najbliżej skóry. Dobrze sprawdzą się więc w przypadku dużych mrozów, jeśli nie podejmujemy intensywnych aktywności. Nada się na spacer czy wędrówkę w umiarkowanym tempie oraz dla osób, które dotkliwiej niż inni odczuwają ujemne temperatury. W takim wypadku należy się dodatkowo wyposażyć w kubek termiczny oraz ogrzewacze do rąk. 

Dla kogo odzież termoaktywna

Bielizna termoaktywna to podstawowe wyposażenie osób lubiących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w okresie jesiennym i zimowym. Jeszcze kilka lat temu inwestowali w nią jedynie profesjonaliście. Obecnie stała się łatwiej dostępna oraz przystępna cenowo, co sprawiło, że chętniej sięgają po nią osoby zajmujące się sportem amatorsko, a także osoby które sporadycznie zażywają ruchu na świeżym powietrzu podczas ujemnych temperatur. 

Bielizna  termoaktywna dla dorosłych

Wybierając bieliznę termoaktywną często wydaje się nam, że jedyne co odróżnia damską  bieliznę termoaktywną od męskiej bielizny termoaktywnej jest kolorystyka. Tymczasem nalezy pamiętac, że poza gama kolorystyczną znacznie ważniejsze jest dopasowanie do sylwetki. Podział płciowy w bieliźnie termoaktywnej ma na względzie uwzględnienie fizycznych predyspozycji. 

odzież termoaktywna dla dzieci
fot.pixabay.com

Odzież termoaktywnadla dzieci

Odzież termiczna to doskonałe rozwiązanie w przypadku dzieci, zwłaszcza tych małych, które kochają ruch. Często rodzice zastanawiają się, jak ubrać dziecko zimą, aby nie zmarzło, ale też nie spociło się? Zamiast ciągle sprawdzać kark i upominać dziecko, zainwestujmy w tego typu odzież. Kluczowe będzie dobranie odpowiedniego rozmiaru. Leginsy termoaktywne i koszulki termoaktywne powinny być dopasowane, aby nie krępowały ruchów i wygodnie się zakładały pod zewnętrzne warstwy takie jak spodnie narciarskie, polary czy kurtki. 

Gdzie kupić dobrą odzież termiczną

Odzież funkcyjna wcale nie musi być droga. Bieliznę termoaktywną w dobrej cenie znajdziemy w sieciówkach, dużych sklepach sportowych niemal przez cały rok. Warto również rozejrzeć się podczas sezonowych wyprzedaży oraz w jesienno-zimowej ofercie dużych marketów. Zdecydowanie największy wybór mają natomiast sklepy internetowe z odzieżą outdoorową i sportową. 

Taka profesjonalna odzież będzie z pewnością trafionym pomysłem na prezent świąteczny dla osoby lubiącej zimowe aktywności. Może to być prezent dla nastolatka – pasjonata snowboardu czy też prezent dla taty – miłośnika jazdy na narta. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here