czytnik ebooków
fot.pixabay.com

Czytnik ebooków to niewielkie, poręczne urządzenie, które daje nam możliwość zabrania ulubionej lektury niemal wszędzie. Co więcej z powodzeniem wgramy na niego całkiem obszerną bibliotekę. Nic dziwnego, że popularność czytników ebooków stale rośnie, a wiele osób nie wyobraża sobie życia bez nich. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia sprawdź nasze wskazówki. W poniższym artykule doradzamy, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy czytnik ebooków dla siebie czy bliskiej osoby. 

Dla kogo czytnik ebooków

Jeszcze kilka lat temu ciężko było uwierzyć, że ebooki tak bardzo podbiją nasze serce. Większość czytelników otwarcie deklarowała pełne oddania papierowym wydaniom książek. Zwyciężyłą jednak wygoda i względy praktyczne. Obecnie czytniki są niemal podstawowym wyposażeniem w prawie każdym domu. i jednym z najczęściej kupowanych prezentów świątecznych. O ich sukcesie zdecydował szereg cech, dających im przewagę nad tradycyjnymi formami książki. Dlaczego warto się zdecydować na czytnik ebooków? Przede wszystkim:

  • jest lekki i poręczny w odróżnieniu od większości grubych tomów książek, wydawanych w twardych oprawach,
  • daje dostęp do niemal niezliczonej ilości książek,
  • ceny ebooków są niższe niż ich papierowe odpowiedniki.

Obecne na rynku czytniki dzięki zastosowanej technologii  imitują naturalny wygląd strony w książce. Znacznie różnią się od innych ekranów – tych w telefonach, telewizorach czy laptopach i nie męczą tak wzroku jak one.Są więc doskonałym rozwiązaniem niemal dla każdego, a szczególnie docenią go osoby, które dużo czytają i chcą mieć łatwy dostęp do wielu tytułów. Sprawdzi się też w przypadku osób, które często podróżują. To również może nietypowy, ale z pewnością trafiony pomysł na prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka. W czytnikach bez problemu dostosujemy rozmiar czcionki czy odpowiedni kontrast, który zapewni komfort czytania seniorowi czy osobie ze słabszym wzrokiem 

Najważniejsze parametry czytnika ebooków   

Wybór czytników ebooków n rynku jest dość duży. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie, które wybierzemy miało:a

  • podświetlany ekran, dzięki któremu dostosujemy jasność do warunków i własnych preferencji,
  • wyświetlacz w technologii E ink,
  • rozdzielczość 1448 x 1072 pikseli, dzięki której litery będą bardziej wyraźne
czytnik ebooków
fot.pixabay.com

Wyświetlacz dotykowy czy z przyciskami?

Oa rozwiązania są równie skuteczna, a ostateczny wybór pomiędzy tymi opcjami zależy  od indywidualnych preferencji. Większość starszych osób przyzwyczajona jest do nawigowania  przyciskami manualnymi. Jeśli planujesz zakup czytnika w prezencie dla dziadka lub jako upominek dla babci polecamy wybrać wersję z przyciskami. W przypadku młodszych osób, które na co dzień korzystają aktywnie ze smartfonów, a coraz częściej także laptopów dotykowych bardziej sprawdzi się czytnik ebooków z dotykowym wyświetlaczem. Będzie to zdecydowanie lepszy prezent dla nastolatka, który nawigowanie za pomocą gestów ma niejako we krwi i trudno będzie mu się przestawić na korzystanie z przycisków. 

Akcesoria do czytników ebooków

Po zakupie czytnika warto wyposażyć się w kilka dodatkowych akcesoriów, dzięki którym będziemy mogli swobodnie z niego korzystać. Jednym z nich jest etui na czytnik ebooków. Z doświadczenia wiemy, że gdy już minie “efekt świeżości” po pewnym czasie od zakupu zaczynamy mniej uważać na sprzęt, na to gdzie i jak go odkładamy. W rezultacie często ulega on uszkodzeniom, które wymagają naprawy a czasami nawet wymiany. Porysowany ekran, pęknięty wyświetlacz, obdarte krawędzie urządzenie sprawiają, że korzystanie z niego staje się mniej przyjemne. Włożenie go w etui zabezpieczy go przed takimi wypadkami, a co więcej będzie się pięknie prezentować. Nam szczególnie przypadł do gustu skórzane etui. 

Kolejnym niezbędnym gadżetem według nas jest dobry powerbank. Każdy czytnik wyposażony jest w kabel usb, za pomocą którego podłączymy go do ładowania, jednak zazwyczaj czytamy ebooki w drodze, a wówczas power bank zapewni nam radość z lektury na dłużej. Jaki powerbank wybrać? Polecamy powerbanki o dużej pojemności, które zapewnia ładowanie w kilku cyklach. To zdecydowanie najwygodniejsza opcją, w dodatku niewiele droższą od tych mniej pojemnych. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here