smartfon z dobrym aparatem
fot.pixabay.com

Aparaty stały się integralną częścią smartfonów już dobrych kilka lat temu. Ich jakość z roku na rok jest coraz lepsza, o czym świadczy chociażby to, że większość z nas zrezygnowała z oddzielnego sprzętu do fotografowania. Fotografia mobilna cieszy się dużą popularnością, którą niewątpliwie kreują media społecznościowe. Liczy się dla nas komfort, a więc to, że aparat jest ciągle w zasięgu naszej ręki, ale coraz większą uwagę przykładamy również do jakości zdjęć. Jakie kryteria powinien spełniać smartfon z dobrym aparatem? Sprawdź nasze wskazówki zanim zdecydujesz się na zakup telefonu do zdjęć. 

Smartfon w dobrej cenie

Czy smartfon z dobrym aparatem musi być drogi? Niekoniecznie. Z powodzeniem kupisz smartfona do 500zł, którym zrobisz porządne, wyraźne zdjęcia. Oczywiście, jeśli mamy możliwość kupić smartfon do 1000zł, jego parametry będą na pewno znacznie lepsze, co przełoży się na jakość fotografowania. Warto przyjrzeć się modelom w tym przedziale cenowym, gdy szukamy telefonu dla dziecka np. na prezent świąteczny. Jeśli zastanawiasz się, co kupić na prezent na komunię to to również będzie dobry trop. W telefonach za tę kwotę montowane są często już nawet trzy obiektywy. Oczywiście, nie nakręcimy nim filmu w rozdzielczości 4K, ale warto zastanowić się czy faktycznie potrzebujemy takich parametrów? Większość z nas ma skłonność do przepłacania za sprzęt z funkcjami, z których nigdy nie korzysta. 

Profesjonalny smartfon do robienia zdjęć

Osoby, które mają większe oczekiwania co do jakości zdjęć, powinny założyć na ten cel większy budżet. Chcesz robić dobre zdjęcia na Instagrama? A może szukasz prezentu dla nastolatka, który chce kręcić chwytliwe filmiki na TikToka? Będziesz potrzebować lepszego sprzętu z co najmniej trzema dodatkowymi obiektywami:

  • obiektywem szerokokątnym, który pozwala na złapanie szerokiego kadru
  • teleobiektywem, umożliwiającym funkcje złomowania
  • obiektywem makro, dzięki któremu zrobimy dobre zbliżenia na detale

Poza tym dobrej jakości telefon do zdjęć powinien mieć:

  • aparat główny z min. 12Mpix
  • optyczną stabilizacją obrazu
  • możliwie najniższą wartość przesłony

By wybrać optymalny model warto skorzystać z rankingów smartfonów i porównać ich parametry. Oceńmy również stosunek jakości do ceny. Czy niewielka poprawa parametru jest faktycznie warta dodatkowych kilkuset złotych? Podobnie jak w przypadku dobrych słuchawek, smartfon nie jest dobrym pomysłem na prezent na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą i możemy zainwestować sporą sumę w sprzęt, z którego nie będziemy zadowoleni. 

smartfon z dobrym aparatem
fot.pixabay.com

Jak obrabiać zdjęcia na telefonie

Pamiętajmy jednak, że na jakość wykonywanych zdjęć maja wpływ nie tylko parametry samego aparatu, ale także procesor zastosowany w smartfonie, wyświetlacz oraz interfejs umożliwiający obróbkę zdjęć na smartfonie. Jak wyedytować zdjęcie na telefonie? Możemy to zrobić za pomocą filtrów, które zmienią nasycenie światła, tonację barw, kontrast. W większości dostępnych modeli interfejsy aparatu umożliwiają również kadrowanie, przycinanie, usuwanie tła. Jeśli chcemy przygotować ciekawe stores na Instagrama czy angażująca relację na Facebooka możemy skorzystać z opcji dodawania n zdjęcia nakładek, zabawnych łatek, ruchomych naklejek czy nawet tekstów.

Smartfon z wytrzymałą baterią

Nawet najlepszy sprzęt niewiele zdziała, gdy będzie się szybko rozładowywał. Zainwestujmy w telefon z dobrą baterią. Kolejnym krokiem jest prawidłowe jego użytkowanie. Jak przedłużyć trwałość baterii? Przede wszystkim dbając o prawidłowe, pełne cykle ładowania. Nie zostawiajmy smartfona w nagrzanych od słońca miejscach, ani w ujemnych temperaturach. 

Jak zgrać zdjęcia ze smartfona

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo zdjęć robimy na co dzień i jak dużo miejsca zajmują zdjęcia na telefonie. W rezultacie w niedługim czasie telefony zapychają się, wolniej reagują, co bywa niezwykle frustrujące. Warto więc już na początku zdecydować się na telefon z dużą pamięcią lub rozbudować pamięć w wybranym modelu. Poza tym nabierzmy nawyku regularnego zgrywania zdjęć ze smartfona. Najwygodniejsza opcją, jest skonfigurowanie go z chmurą, na której będą przechowywane wszystkie dane, a my nie musimy już robić kopii zapasowej. Możemy również zapisywać zdjęcia na zewnętrznych płatnych serwerach. Pozostaje również tradycyjne podłączenie telefonu do komputera zapomoga kabla i wyeksportowanie obrazów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here