wyposażenie na narty
fot.pixabay.com

Już się nie możesz doczekać szaleństwa na stoku? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami lub deską? Sprawdź, co przyda ci się na stoku  i przygotuj się już teraz do sezonu narciarskiego. 

Sezon narciarski nie trwa długo. Nawet jeśli zdecydujemy się wyjechać na narty w Alpy czy inne miejsce za granicą, zazwyczaj wybieramy pobyt 1-2 tygodniowy. Warto więc zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy odpowiednio wcześniej, aby móc wykorzystać każdą chwilę. 

Dlaczego dobór odpowiedniego sprzętu narciarskiego jest tak ważny?

Są osoby, które uznają zakup porządnego sprzętu narciarskiego za fanaberie. Po co inwestować w coś, z czego korzystamy tak krótko w ciągu roku. Racja, że nasi dziadkowie jeździli często na czym się dało, zazwyczaj na sprzęcie własnego roboty lub mocno wysłużonym. Czy jednak powinniśmy brać z nich przykład? Obecnie mamy do dyspozycji wysokiej jakości sprzęt, który dodatkowo stale jest udoskonalany. Dzięki temu zapewnia nam on:

  • bezpieczeństwo podczas uprawiania ryzykownego sportu,
  • komfort termiczny w bardzo niskich temperaturach,
  • możliwość dłuższego przebywania w trudnych warunkach,
  • wygodę w trakcie w trakcie zjazdów,
  • mniejsze obciążenie zbędnymi kilogramami,
  • możliwość dalszego doskonalenia nowych umiejętności, przekraczania kolejnych granic.

Podsumowując, odpowiedni sprzęt dba o nasze zdrowie, a czasami i życie oraz naszą satysfakcję z uprawiania tej dyscypliny sportu.

Odzież na narty

Obojętnie czy wybieramy się na narty, snowboard czy sanki potrzebujemy dobrej jakościowo odzieży, która zapewni nam odpowiedni komfort termiczny, jednocześnie nie przegrzewając. Podczas tak intensywnego wysiłku jakim są zjazdy ze stoku intensywnie się pocimy, jest nam gorąco.  Wystarczy jednak chwila odpoczynku, by nagle zrobiło się zimno. To pokazuje jakim wymaganiom musi sprostać najlepsza zimowa odzież narciarska

Jak więc ubrać się na narty czy snowboard, żeby było nam ciepło, ale nie za gorąco? Jaki strój na narty wybrać, aby było nam wygodnie? Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, a więc taką, która będzie odprowadzała nadmiar wody, a my nie będziemy mieli mokrych pleców. Następna warstwa to odzież termiczna, której zadaniem jest zapewnienie nam ciepła. Jako warstwa wierzchnia niezbędna będzie kurtka narciarska oraz spodnie narciarskie o odpowiednim kroju, który nie będzie krępował ruchów. A jak ubrać dzieci zimą na stok? Te starsze powinny mieć podobny zestaw do dorosłych. W przypadku maluchów najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest dobrej jakości kombinezon zimowy. 

Niezwykle ważne są dobrej jakości rękawice oraz skarpety narciarskie, poniewaz to właśnie dłonie i stopy marzną najbardziej. Przyda się też cienka czapka, która zmieści się bez problemu pod kaskiem. 

wyposażenie na narty
fot.pixabay.com

Narty czy deska 

Dobór odpowiednich nart oraz deski snowboardowej to nie lada wyzwanie. Zarówno narty jak  i snowboard powinny być dopasowane do naszego wzrostu oraz wagi. Warto w tej kwestii poradzić się eksperta, który zasugeruje optymalne modele, które zapewnia nam właściwy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo nasze i innych osób na stoku. Do nart powinniśmy dobrać pasujące buty. Zwróćmy uwagę na ich wagę, poniewaz czasami będziemy zmuszeni iść w nich po stoku czy w drodze na stok. Jesli będa zbyt ciężkie zmęczymy się jeszcze zanim zaczniemy jeżdzić. Ważne jest również zapinanie oraz sposób wiązania. Powinno być łatwe w obsłudze nawet bez użycia siły. Często przecież się zdarza, że mamy zesztywniała z zimna dłonie i trudno nam się wtedy nimi operuje. 

Gogle i kask

Kask to obecnie podstawowe wyposażenie każdego narciarza. Chociaż wciąż jeszcze niektórzy są im niechętni, pamiętajmy, że w trakcie zjazdu o wypadek nietrudno, a oblodzony stok jest naprawde niebezpieczny. Nawet jeśli sami świetnie jeździmy, nigdy nie mamy pewności, czy nie wjedzie w nas mniej doświadczony narciarz. Gogle również pośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo zapewniając nam lepsza widoczność podczas opadów sniegu czy ostrego słońca, które odbija się od śniegu.

Czym się rozgrzać na stoku

Wybierając się na stok warto wyposażyć się również w coś co nas rozgrzeje po intensywnej jeździe. Jeśli planujemy dłuższy pobyt i w większym gronie dobrze sprawdzi się termos o większej pojemności. Jeśli szusujemy po stoku sami z pewnością wygodniejszy będzie dobrej jakości kubek termiczny, trzymający ciepło i nie przeciekający.  Osobom, które szybko marzna polecami ogrzewacze termiczne do dłoni i stóp. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here