głośnik bezprzewodowy
fot.unsplash.com

Głośnik Bluetooth to przenośne urządzenie, które daje nam możliwość odsłuchiwania muzyki znacznie głośniej i w lepszej jakości dźwiękowej niż na smartfonie czy tablecie. Jego zdecydowana zaletą jest poręczna forma oraz to, że nie potrzebujemy do niego kabla. Zastanawiasz się, jakie parametry powinien mieć dobry głośnik mobilny? Jeśli nie wiesz na jaki model głośnika bezprzewodowego się zdecydować, skorzystaj z naszych wskazówek.

Podstawowe cechy głośnika bezprzewodowego

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem głośnika bezprzewodowego? Poniżej omawiamy podstawowe parametry, które warto przeanalizować, by dobrać model zgodny z naszymi preferencjami. 

Rozmiar głośnika i zasięg działania

Zarówno wielkość głośnika bluetooth jak i jego zasięg działania powinny być dostosowane do naszych potrzeb i warunków, w jakich zamierzamy z niego korzystać. Jest to urządzenie, które często przenosimy i doceniamy przede wszystkim za jego mobilność. Ważne więc, żeby nie był zbyt ciężki ani duży, tak jak czytnik ebooków czy smartfon. Powinien być poręczny i z łatwością mieści się np. w plecaku czy torebce. Zasięg działania powinien umożliwić nam komfortowe użytkowanie w odległości kilku metrów. 

Łatwa obsługa

Modele głośników bezprzewodowych różnią się od siebie sposobem obsługi. W przypadku  prezentu dla nastolatka najlepiej sprawdzi się głośnik, który może być obsługiwany za pomocą smartfona czy smartwatcha. Jeśli  planujemy sprawić taki prezent dziadkowi na przykład z okazji Dnia Babci i Dziadka znacznie bardziej intuicyjny będzie model wyposażony w przełączniki.

głośnik bezprzewodowy
fot.unsplash.com

Ilość głośników i ich moc

Kluczowe znaczenia w przypadku głośników ma ich moc. To ona w głównej mierze decyduje o jakości dźwięku, jego natężeniu. Mniejsze, ale bardziej poręczne głośniki charakteryzują się na ogół mniejsza mocą, ale zupełnie wystarczającą w przypadku użytkowania wewnątrz niewielkich pomieszczeń. Jeżeli głośnika ma nam służyć w plenerze na dużej powierzchni, wybierzmy model, który gwarantuje większa moc niż te standardowe 20W. 

Kolejną kwestią jest wybór między głosniekiem mono a stereo. Głośniki mono z racji słabszej jakości dźwięku, który jest nieco spłaszczony, lepiej sprawdza się w przypadku odsłuchiwania treści mówionych, a więc w tym wypadku audiobooków czy podcastów. Jeśli jednak głośnik ma nam służyć do puszczania muzyki i jakość dźwięku ma dla nas ogromne znaczenie, zdecydujmy się na opcję stereo. 

Melomanom polecamy rozważyć zakup głośnika z dedykowana aplikacją. Umożliwia ona dostosowanie parametrów dźwięku do  rodzaju odsłuchiwanych utworów oraz indywidualnych preferencji. 

Czas pracy głośnika

Czas pracy głośnika  Bluetooth uzależniony jest od sposobu zasilania. Możemy wybrać spośród trzech opcji głośnika:

 • z akumulatorem
 • na baterie
 • sieciowy

Ze względu na środowisko oraz wygodę użytkowania polecamy wybrać głośnik bluetooth na baterię, który możemy podłączać do zasilania tą samą ładowarką co telefon i inne urządzenia. Jesli planujemy korzysta c z głośnika w plenerze dobrze jest się wyposażyć również w powerbank.

Złącza

Większość głośników wyposażone jest w kilka rodzajów złącz. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy dany model posiada wejścia kompatybilne z innymi naszymi urządzeniami.

Rodzaje złącz w głośnikach bezprzewodowych

 • gniazdo do podłączenia słuchawek
 • slot na kartę SD
 • złącze USB
 • złącze microUSB

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele głośników bezprzewodowych posiadają dodatkowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z niego staje się łatwiejsze. Mogą to być:

 • wbudowane radio
 • wbudowany odtwarzacz mp3
 • mikrofon, umożliwiający np. odbieranie połączeń z telefonu podczas jazdy samochodem
 • ekran LCD do wyświetlania tytułów piosenek
 • pilot do zdalnego sterowania

Design i jakość obudowy

Obecnie dostępne na rynku głośniki bluetooth zachwycają designem. niektóre z nich wyglądają wręcz jak małe dzieła sztuki i bez problemu mogą stanowić atrakcyjny dodatek do salonu. To wielka odmiana zwłaszcza dla tych osób, którym głośniki kojarza się z niegdysiejszymi czarnymi, nieporęcznymi pudłami. 

Jeśli natomiast wybieramy przenośny głośnik, który chcemy zabierać w teren warto zwrócić uwagę na jakość obudowy. Powinna być dodatkowo wzmocniona, co da się ocenić nawet na pierwszy rzut oka. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here